Lund den 26 juni, 2025 – Oncorena meddelar idag att en nyemission om 133 miljoner SEK (US$ 13.9M) har fulltecknats. Medlen ska användas för att slutföra andra delen av den kliniska studien Oncorella-1 (NCT05287945, ONC001-CL-001).
Oncorella-1 är en Fas 1/2 studie av säkerhet, tolerabilitet och antitumöreffekt vid behandling med ONC175 av patienter med metastaserad klarcellig eller papillär njurcellscancer. Delstudie A är avslutad. I delstudie B kommer cirka 20 patienter med allvarlig spridd njurcancer och hemodialys att inkluderas för att definiera dosregim för kommande studier. Genom kapitaltillskottet kan studien genomföras vid flera sjukhus i USA och i Europa, inklusive den sedan tidigare öppnade kliniken vid Karolinska Universitetssjukhuset i Stockholm.
Börje Haraldsson, VD och medgrundare av Oncorena kommenterar: "Nyemissionen garanterades av Oncorenas tre huvudägare HealthCap, Linc och FSG, samt flera mindre aktieägare. Oncorena är djupt tacksamt för att ha ett så starkt stöd från investerare, internationella experter och patienter, vilket gör det möjligt att utveckla nya behandlingskoncept. Inom ett år bör vi veta om läkemedlet lever upp till våra förväntningar.”
För mer information, vänligen kontakta
Börje Haraldsson, vd och forskningschef, Oncorena AB
E-post: borje.haraldsson@oncorena.com
Telefon: +46 70 267 9544
Om ONC175
ONC175 är ett prövningsläkemedel under utveckling som innehåller syntetiskt framställt orellanin som aktiv ingrediens. Orellanin är mycket specifikt för njuren och inducerar irreversibel njursvikt. Det är kliniskt välkänt att orellanin inte påverkar andra organ än njurarna. I banbrytande prekliniska studier visade ONC175 ett kraftfullt och mycket organspecifikt verkningssätt som kan eliminera mänskliga metastaserad njurcancer. Det primära målet är att utveckla ONC175 som en potentiellt botande behandling av spridd njurcancer hos patienter utan kvarvarande njurfunktion, det vill säga patienter i dialys.
Om njurcancer
Cirka 400 000 patienter drabbas av njurcancer globalt varje år, enligt WHO. Sjukdomen kan ofta botas med kirurgi om den upptäcks i tid, men prognosen är betydligt sämre om patienten har metastaser. Idag behandlas sjukdomen med olika typer av riktade och immunaktiva läkemedel som ger förlängd överlevnad, men sällan har botande effekt. Det finns därför ett stort medicinskt behov av nya effektiva och säkra läkemedel.
Om Oncorena
Oncorena AB är ett svenskt läkemedelsbolag med huvudkontor i Lund. Bolaget utvecklar ny och potentiellt banbrytande behandling för patienter med metastaserad njurcancer baserad på forskning under ledning av professor Börje Haraldsson vid Göteborgs universitet. Projektet utvecklades initialt med stöd från Sveriges innovationsmyndighet Vinnova, GU Ventures vid Göteborgs universitet och privata affärsänglar. Idag är Oncorena huvudsakligen finansierat av investmentbolagen HealthCap, Linc AB och Fåhraeus Startup and Growth AB.
För mer information, besök Oncorenas hemsida www.oncorena.com.