(Stockholm, Sverige, 11 maj 2026) Inhalation Sciences AB meddelar att bolagets delårsrapport för det första kvartalet 2026 nu finns tillgänglig på bolagets hemsida.
För att läsa hela rapporten vänligen besök: http://inhalation.se/investors/finansiella-rapporter/
Sammanfattning av delårsrapporten
- Stor ökning av både omsättning och orderingång (försäljning) jämfört med samma period året innan.
- Den höga omsättningen i det första kvartalet 2026 beror mest på vårt 4:e kvartal 2025 och vi har jobbat extremt hårt på att genomföra signerade uppdrag under de första tre månaderna.
- Vår process för att initiera kontakter med möjliga förvärvare av bolagets verksamhet fortsätter och vi är i nära kommunikation med ett par intressenter via Pharmaventures. Vår ambition är att konkludera processen innan sommaren 2026 och ledningen och styrelsen arbetar aktivt mot detta mål.
- Vi är i fortsatt dialog med FDA gällande publiceringen av vår gemensamma Dissolvit projekt och hoppas kunna publicera den innan årets slut.
Vd kommenterar
2026 har börjat väldigt bra och under det första kvartalet, har vi jobbat hårt och lyckats med att omsätta majoriteten av den stora orderstocken som vi hade med oss från det fjärde kvartalet 2025. Dessutom har vi fortsatt konvertera vår pipeline till formella order vilket är en klar förbättring mot samma period året innan.
Vår process för att initiera kontakter med möjliga förvärvare av bolagets verksamt fortsätter och vi är i nära kommunikation med ett par intressenter via Pharmaventures. Vår ambition är att konkludera processen innan sommaren 2026 och ledningen och styrelsen arbetar aktivt mot detta mål.
Parallellt med detta, fortsätter vi att bearbeta vår pipeline i form av existerande och nya potentiella kunder och vi ser en fortsatt stark intresse för vår unika teknologi och våra olika moduler.
Vi har en pågående dialog med FDA med avseende på publiceringen av vårt gemensamma DissolvIt projekt. Även om vi hade önskat att denna process hade varit snabbare, så finns det aspekter som vi inte kan påverka och måste invänta FDA’s instruktioner samt godkännande. Vi är dock hoppfulla och siktar på att kunna ha studien publicerad i en ansenlig tidskrift under 2026.
ISAB befinner sig i en spännande period for bolaget och dess fortsatta verksamhet. Vår ambition är att se till att ISAB, med sin unika teknologi samt stark och återkommande kundbas, hamnar i rätt händer som kan göra dess potential rätta.
Huddinge den 11 maj 2026
Manoush Masarrat
VD
Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2026
Jan – mar 2026
- Nettoomsättning 4 147 tkr (809)
- Rörelseresultat -1 400 tkr (-2 241)
- Resultat per aktie före och efter utspädning -0,04 SEK (-0,15)
- Orderingång under perioden 2 420 tkr (908)
Orderingång är värdet på produkter och tjänster som sålts under aktuell period, dvs försäljning och inte att förväxlas med nettoomsättningen.
Väsentliga händelser under det första kvartalet (jan – mar) 2026
- Den 27 januari meddelade bolaget om ett par nya IRS order från återkommande kunder med ett totalt värde på 52 000 EUR (554 000 SEK).
- Den 13 februari meddelade bolaget om nyttjandeperioden för teckningsoptioner av serie TO2 och att teckningsoptionsinlösen är fullt garanterad.
- Den 18 februari meddelade bolaget om en ny IRS order från en global återkommande kund med ett totalt värde om 139 000 EUR (1,5 MSEK).
- Den 2 mars meddelade bolaget resultatet gällande nyttjandet av teckningsoptionerna för serie TO2. Genom detta och den riktade emissionen tillförs bolaget 2,88 MSEK före sedvanliga kostnadeer i samband med optionslösen och den riktade emissionen.
- Den 24 mars meddelade ISAB om nya serviceordrar för ett totalvärde om 350 000 SEK.
Bolagshändelser
- Den 2 april meddelade bolaget att den riktade emissionen har blivit registrerad på Bolagsverket.
Utvalda finansiella data i sammandrag
|
|
2026 jan-mar |
2025 jan-mar |
2025 jan-dec |
|
Nettoomsättning, tkr |
4 147 |
809 |
3 041 |
|
Rörelseresultat, tkr |
-1 400 |
-2 241 |
-10 155 |
|
Resultat efter skatt, tkr |
-1 400 |
-2 249 |
-10 160 |
|
Balansomslutning, tkr |
11 278 |
8 442 |
9 527 |
|
Periodens kassaflöde för den löpande verksamheten, tkr |
-1 740 |
-1 245 |
-11 228 |
|
Periodens kassaflöde för den löpande verksamheten per aktie (SEK) |
–0,04 |
–0,08 |
–0,29 |
|
Likvida medel, tkr |
3 390 |
3 200 |
2 831 |
|
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK) |
–0,04 |
–0,15 |
–0,35 |
|
Eget kapital, tkr |
8 160 |
5 558 |
7 261 |
|
Eget kapital per aktie (SEK) |
0,18 |
0,37 |
0,19 |
|
Soliditet, % |
72,35% |
65,84% |
76,21% |
|
Forsknings-och utvecklingskostnader/rörelsekostnader, % |
30,18 % |
39,67% |
29,51% |
|
Antal aktier |
44 304 726 |
15 167 637 |
39 167 637 |
Flerårsöversikt
|
tkr |
2025 |
2024 |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Nettoomsättning |
3 041 |
11 047 |
17 504 |
12 194 |
9 422 |
|
Resultat efter finansnetto |
-10 160 |
-5 147 |
-4 744 |
-12 125 |
-16 609 |
|
Balansomslutning |
9 527 |
10 529 |
18 168 |
12 985 |
26 112 |
|
Soliditet, %, |
76 |
74 |
71 |
58 |
75 |
|
Medeltal anställda |
6 |
6 |
8 |
9 |
9 |
För mer information om Inhalation Sciences, vänligen kontakta:
Manoush Masarrat, VD
Tel: +46 (0) 73 628 9153
E-post: manoush.masarrat@inhalation.se
Om Inhalation Sciences Sweden AB (publ)
Inhalation Sciences Sweden AB (publ.) är en svensk kontraktsforskningsorganisation (CRO) som specialiserar sig på preklinisk forskning och utveckling inom inhalationsläkemedel. Med vår patenterade teknikplattform, PreciseInhale®, levererar vi unik, högupplöst och prediktiv data tidigt i utvecklingsprocessen. Detta gör det möjligt för våra kunder att optimera beslutsfattandet, minska risker och påskynda sina utvecklingsprojekt.