Johanna Minding Kriisa har utsetts till ny vd för Volvo Car Sverige. Johanna kommer närmast från en roll som vd för BMW Sverige. Hon ersätter Jessica Span som efter fem år på positionen går vidare till en ny ledarroll inom Volvo Cars globala kommersiella organisation. Båda tillträder sina respektive tjänster den 1 januari 2026.
Som en del av en intern organisationsförändring inom Volvo Cars får den svenska verksamheten ett utökat ansvar som omfattar hela den nordiska regionen. Syftet är att ytterligare stärka det regionala samarbetet och skapa en mer samlad strategi för tillväxt, kundupplevelse och elektrifiering.
”Tillsammans med ett fantastiskt team och ett starkt återförsäljarnätverk ser jag fram emot att fortsätta utveckla och växa med Volvo Cars i Norden. Vi har en spännande resa framför oss med digitalisering och elektrifiering.” säger Johanna Minding Kriisa. ”Med kunden i fokus kommer vi fortsätta leda marknaden i de nordiska länderna.”
Med över 20 års erfarenhet från den globala bilindustrin, och en bakgrund inom finans, kommersiell utveckling och tech, tillför Johanna en stark kombination av strategiskt ledarskap och driv. Hon har haft flera tongivande roller inom BMW Group i Sverige, Tyskland, USA och England, bland annat som strategichef på Rolls-Royce Motor Cars, och har även arbetat inom techsektorn i London med kommersiell tillväxt och kapitalanskaffning. 2021 återvände hon till Sverige som vd för Molin Bil i Sundsvall och året därpå tillträdde hon som vd för BMW Sverige.
”Med sin breda internationella erfarenhet och strategiska riktning är Johanna väl rustad att leda nästa fas i utvecklingen av våra nordiska säljbolag. Jag vill samtidigt tacka Jessica Span för hennes starka insats i Sverige. Tillsammans blir de två viktiga drivkrafter i vår fortsatta kommersiella utveckling,” säger Erik Severinson, Chief Commercial Officer på Volvo Cars.
Jessica Span går vidare till en roll inom Volvo Cars globala kommersiella organisation som ”Head of Customer Excellence” där hon bland annat kommer leda de globala teamen inom marknadsföring, digital utveckling, kundupplevelse och eftermarknad.
”Det har varit en ära att leda Volvo Car Sverige under de senaste fem åren, där vi tillsammans med våra handlare och partners har drivit en betydande transformation av Volvo Cars i Sverige. Jag ser framemot att använda de erfarenheter och insikter som jag fått från den här tiden till ett globalt sammanhang. Jag vill också önska Johanna stort lycka till i sin nya roll,” säger Jessica Span.
Både Johanna Minding Kriisa och Jessica Span kommer sitta i den globala kommersiella ledningsgruppen, ledd av Erik Severinson. Jessica Span kommer också ingå i Volvo Cars Extended Executive Management Team.
Läs mer på Volvo Cars Press & Media
Kontakt:
Medierelationer Volvo Car Sverige
+46-31 793 79 00
media.sverige@volvocars.com
Volvo Cars 2024
För helåret 2024 rapporterade Volvo Car Group ett rekordhögt rörelseresultat på 27 miljarder SEK. Omsättningen 2024 uppgick till rekordhöga 400,2 miljarder SEK, medan den globala försäljningen nådde ett rekord på 763 389 bilar.
Om Volvo Car Group
Volvo Cars grundades 1927. Idag är det ett av de mest välkända och respekterade bilmärkena i världen med försäljning till kunder i fler än 100 länder. Volvo Cars är noterat på Nasdaq Stockholm, där det handlas under tickern ”VOLCAR B”.
”For life. Att ge människor frihet att färdas på ett personligt, hållbart och säkert sätt.” Detta mål återspeglas i Volvo Cars ambition att enbart tillverka elbilar och i dess engagemang för en pågående minskning av sitt koldioxidavtryck, med ambitionen att nå nettonollutsläpp av växthusgaser år 2040.
I december 2024 hade Volvo Cars cirka 42 600 heltidsanställda. Volvo Cars huvudkontor, produktutveckling, marknadsföring och administration finns huvudsakligen i Göteborg. Volvo Cars produktionsanläggningar finns i Göteborg, Gent (Belgien), South Carolina (USA), Chengdu, Daqing och Taizhou (Kina). Företaget har även FoU- och designcenter i Göteborg och Shanghai (Kina).