Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande, vare sig direkt eller indirekt, i Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Singapore, Sydafrika eller USA, eller i någon annan jurisdiktion där ett erbjudande enligt lagar och förordningar i sådan relevant jurisdiktion skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag. Aktieägare som inte är bosatta i Sverige och som önskar acceptera Erbjudandet (såsom definierat nedan) måste genomföra närmare undersökningar avseende tillämplig lagstiftning och möjliga skattekonsekvenser. Aktieägare hänvisas till de erbjudanderestriktioner som framgår av avsnittet ”Viktig information” i slutet av detta pressmeddelande och av den erbjudandehandling som kommer att publiceras strax före början av acceptfristen för Erbjudandet.
Terveystalo Healthcare Oy[1] (”Terveystalo Healthcare”), ett indirekt helägt dotterbolag till Terveystalo Plc[2] (”Terveystalo”), tillsammans med MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB[3] (tillsammans, ”Konsortiet” respektive ”Konsortieparterna”) offentliggör härmed genom Roxellen BidCo AB[4] (”Roxellen BidCo” eller ”Budgivaren”) ett rekommenderat kontant offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i MedHelp Care Aktiebolag AB (publ) (”MedHelp” eller ”Bolaget”) att överlåta samtliga aktier i MedHelp till Roxellen BidCo till ett pris per aktie om 6,80 kronor kontant (”Erbjudandet”). Aktierna i MedHelp är noterade på Nasdaq First North Growth Market.
Styrelsen i MedHelp har enhälligt beslutat att rekommendera aktieägarna i MedHelp att acceptera Erbjudandet baserat på, bland annat, ett värderingsutlåtande från Vator Securities AB (en s.k. fairness opinion), enligt vilket Erbjudandet är skäligt för MedHelps aktieägare ur ett finansiellt perspektiv.
Erbjudandet i korthet
- Budgivaren erbjuder ett kontant vederlag om 6,80 kronor per aktie i Bolaget. Det totala värdet av Erbjudandet, baserat på de 9 286 282[5] aktier i MedHelp som inte direkt eller indirekt innehas av Roxellen BidCo eller dess närstående parter, uppgår till cirka 63,1 miljoner kronor. Erbjudandet värderar MedHelp, baserat på samtliga 30 434 782 aktier i MedHelp, till cirka 207 miljoner kronor.
- Konsortiet kontrollerar för närvarande sammanlagt 21 148 500 aktier och röster i Bolaget, motsvarande cirka 69,5 procent av aktierna och rösterna i Bolaget.
- Erbjudandet motsvarar en premie om:[6]
- cirka 30,77 procent jämfört med stängningskursen om 5,20 kronor på Nasdaq First North Growth Market den 24 juli 2025, vilket var den sista handelsdagen före offentliggörandet av Erbjudandet;
- cirka 49,58 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 4,55 kronor för aktierna på Nasdaq First North Growth Market under de 30 senaste handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet;
- cirka 71,87 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 3,96 kronor för aktierna på Nasdaq First North Growth Market under de 90 senaste handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet; samt
- cirka 93,63 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 3,51 kronor för aktierna på Nasdaq First North Growth Market under de 180 senaste handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet.
- Styrelsen i MedHelp har enhälligt rekommenderat aktieägarna i MedHelp att acceptera Erbjudandet baserat på, bland annat, ett värderingsutlåtande från Vator Securities AB (en s.k. fairness opinion), enligt vilket Erbjudandet är skäligt för MedHelps aktieägare ur ett finansiellt perspektiv.
- Bolagets aktieägare Tobias Ekros[7], Lars Roth[8], Per Netzell[9], Peter Wallin och Elisabeth Wicklin, som totalt representerar 2 719 742 aktier, motsvarande cirka 8,94 procent av aktierna och rösterna i MedHelp, har åtagit sig att acceptera Erbjudandet. Åtagandena att acceptera Erbjudandet är inte föremål för några villkor.
- Erbjudandets fullföljande är bland annat villkorat av att Erbjudandet accepteras i sådan utsträckning att Budgivaren blir ägare till aktier som representerar mer än 90 procent av det totala antalet aktier i MedHelp (efter full utspädning). Därutöver är Erbjudandet föremål för villkor (ii) – (vii) som framgår nedan i detta pressmeddelande.
- En erbjudandehandling avseende Erbjudandet kommer att offentliggöras idag, den 25 juli 2025. Acceptperioden för Erbjudandet förväntas inledas den 28 juli 2025 och avslutas den 1 september 2025.
Ilari Richardt, Vice verkställande direktör för digitala tjänster hos Terveystalo, kommenterar:
”MedHelps datadrivna plattform representerar en ny approach till företagshälsovård, där artificiell intelligens och avancerad teknik kombineras för att, med högre precision, identifiera risker för både individer och organisationer. Genom att förena våra styrkor kan vi optimera företagshälsovården, påskynda innovationstakten och erbjuda kunder mätbara fördelar, vilket i slutändan kan leda till en avsevärd minskning av sjukfrånvaro. Vi är därför glada att, som medlem i konsortiet, kunna presentera ett attraktivt kontantbud till MedHelps aktieägare, vilket stöds av MedHelps styrelse.”
Bakgrund till och motiv för Erbjudandet
MedHelps datadrivna hälsoplattform stöder idag över 500 företag och organisationer i deras arbete att effektivisera hanteringen av sjukfrånvaro och rehabilitering med syfte att minska personrelaterade sjukfrånvarokostnader och därmed öka lönsamheten för de företag som använder Bolagets plattform. Terveystalo har länge följt MedHelp, både som kund och partner, och imponeras av Bolagets utveckling och högkvalitativa digitala lösningar inom företagshälsa. Givet att Terveystalos egna digitala lösningar delvis överlappar MedHelps produkter, ser Terveystalo betydande potential i att utöka partnerskapet med MedHelp för att realisera ytterligare fördelar.
Med ett gemensamt åtagande och en vision om att revolutionera hälsovården genom digital innovation, ser Konsortiet möjligheter att kombinera resurser, kapacitet och expertis för att fortsätta leverera innovativa produkter, driva MedHelps tillväxt och expandera Bolagets plattform till den finska marknaden. Konsortiet bedömer att detta bäst uppnås i en privat miljö och under ett mer koncentrerat ägande, varigenom ledningen i MedHelp kan fokusera mer på den operativa verksamheten och att driva Bolagets långsiktiga utveckling.
Terveystalo har en marknadsledande position i Finland och lång erfarenhet inom företagshälsa. Mark Hauschildt, som MedHelps största aktieägare sedan dess grundande, bidrar med djup kunskap om Bolaget och dess kunderbjudanden samt ett långsiktigt engagemang i Bolaget. Dessa kompletterande styrkor gör Konsortiet till den ideala partnern för att stötta MedHelps fortsatta utveckling och leverera ett attraktivt erbjudande till alla MedHelps intressenter, inklusive aktieägare, ledning och anställda, kunder och den bredare allmänheten som påverkas av MedHelps verksamhet.
Efter fullföljande av Erbjudandet avser Konsortiet att etablera ett finskt dotterbolag till MedHelp och inleda ett partnerskap med Terveystalo för att möjliggöra försäljning av MedHelps rehabiliteringsplattform och relaterade produkter i Finland (den ”Finska Expansionen”). Det finska dotterbolaget kommer att ha egen personal och kapacitet att driva och vidareutveckla en lokal version av plattformen, anpassad till finska kunders behov och med syftet att stärka kundvärdet på den adresserbara finska marknaden.
Erbjudandet
Aktieägarna i MedHelp erbjuds ett kontant vederlag om 6,80 kronor per aktie i Bolaget. Erbjudandet motsvarar en premie om:[10]
- cirka 30,77 procent jämfört med stängningskursen om 5,20 kronor på Nasdaq First North Growth Market den 24 juli 2025, vilket var den sista handelsdagen före offentliggörandet av Erbjudandet;
- cirka 49,58 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 4,55 kronor för aktierna på Nasdaq First North Growth Market under de 30 senaste handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet;
- cirka 71,87 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 3,96 kronor för aktierna på Nasdaq First North Growth Market under de 90 senaste handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet; samt
- cirka 93,63 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 3,51 kronor för aktierna på Nasdaq First North Growth Market under de 180 senaste handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet.
Det totala värdet av Erbjudandet, baserat på de 9 286 282[11] aktier i MedHelp som inte direkt eller indirekt innehas av Roxellen BidCo eller dess närstående parter, uppgår till cirka 63,1 miljoner kronor. Erbjudandet värderar MedHelp, baserat på samtliga 30 434 782 aktier i MedHelp, till cirka 207 miljoner kronor. Om MedHelp före redovisning av likvid i Erbjudandet, lämnar utdelning eller genomför annan värdeöverföring till aktieägarna kommer vederlaget i Erbjudandet att reduceras i motsvarande mån.
Inget courtage kommer utgå i samband med utbetalning av vederlag i Erbjudandet.
Ledning och anställda
Budgivaren värdesätter kompetensen hos MedHelps anställda och avser att fortsätta värna om den utmärkta relationen som MedHelp har med sina anställda. Baserat på Budgivarens nuvarande kunskap om MedHelps verksamhet och i ljuset av rådande marknadsförhållanden avser Budgivaren inte, utöver vad som anges ovan om den Finska Expansionen, att efter genomförande av Erbjudandet, implementera några väsentliga förändringar avseende MedHelps anställda och ledning (inklusive deras anställningsvillkor), eller avseende den befintliga organisationen och verksamheten. Med undantag för den Finska Expansionen finns det för närvarande inga beslut om några väsentliga förändringar av MedHelps anställda och ledning (inklusive deras anställningsvillkor), eller avseende den befintliga organisationen och verksamheten, inklusive sysselsättningen och de platser där MedHelp bedriver verksamhet. Vidare finns det inga anställda i Roxellen BidCo, vilket innebär att Erbjudandet inte innebär några förändringar för anställda och ledning i Roxellen BidCo.
Roxellen BidCo kommer att erbjuda, och har fått samtycke från styrelsen i MedHelp att erbjuda, ett incitamentsprogram för VD och övriga medlemmar i koncernledningen i MedHelp (”Ledningspersonerna”). Ledningspersonerna kommer att erhålla erbjudande om deltagande i incitamentsprogrammet efter Erbjudandets genomförande. Incitamentsprogrammet, som är villkorat av att Erbjudandet genomförs, är utformat på ett sätt som syftar till att säkerställa ett fortsatt långsiktigt engagemang från Ledningspersonerna och erbjuds Ledningspersonerna oberoende av deras befintliga aktieinnehav i MedHelp. Villkoren för incitamentsprogrammet är sedvanliga och inkluderar överlåtelsebegränsningar och så kallade leaver-villkor, och deltagande förutsätter en investering i aktier i Roxellen BidCo. Medan incitamentsprogrammets slutliga storlek beror på det slutliga antalet deltagare och deras respektive investeringsnivåer, förväntas Ledningspersonernas sammanlagda ägarandel i Roxellen BidCo att uppgå till cirka 5,2 procent.
Roxellen BidCos och Konsortiets aktieinnehav i MedHelp
Per dagen för detta pressmeddelande innehar och kontrollerar MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB[12], som är närstående till Roxellen BidCo och medlem i Konsortiet, 21 148 500 aktier och röster i MedHelp, motsvarande cirka 69,5 procent av samtliga aktier och röster i MedHelp. MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB kommer att tillskjuta samtliga sina aktier i MedHelp till Roxellen BidCo vid fullföljandet av Erbjudandet.
Utöver vad som anges ovan innehar eller kontrollerar varken Roxellen BidCo eller någon av Konsortieparterna eller någon av dess närstående bolag eller närstående parter vid tidpunkten för detta pressmeddelande några aktier i MedHelp eller finansiella instrument som ger en finansiell exponering jämförbar med innehav av aktier i MedHelp. Varken Roxellen BidCo eller någon av Konsortieparterna eller någon av dess närstående bolag eller närstående parter har förvärvat eller åtagit sig att förvärva aktier eller några andra finansiella instrument i MedHelp som ger en finansiell exponering jämförbar med innehav av aktier i MedHelp till ett pris som överstiger priset i Erbjudandet under de senaste sex månaderna före offentliggörandet av Erbjudandet.
I den mån det är tillåtet enligt tillämpliga lagar och regler kan Roxellen BidCo och Konsortieparterna komma att förvärva, eller vidta åtgärder för att förvärva, aktier i MedHelp på annat sätt än genom Erbjudandet. Information om sådana förvärv av aktier, eller åtgärder för att förvärva aktier, kommer att offentliggöras enligt tillämpliga lagar och regler.
Vissa närståendefrågor
Per dagen för detta pressmeddelande innehar MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB 21 148 500 aktier i MedHelp, motsvarande cirka 69,5 procent av aktierna och rösterna i MedHelp. MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB är därmed MedHelps moderbolag.
MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB:s deltagande i Erbjudandet innebär att avsnitt IV i Takeover-regler för vissa handelsplattformar (”Takeover-reglerna”) är tillämpligt på Erbjudandet, vilket innebär att acceptfristen måste vara minst fyra veckor och att MedHelp har en skyldighet att inhämta och offentliggöra ett värderingsutlåtande (en s.k. fairness opinion) avseende Erbjudandet från oberoende expertis. Styrelsen i MedHelp har erhållit ett värderingsutlåtande från Vator Securities AB, enligt vilken Erbjudandet är skäligt för MedHelps aktieägare ur ett finansiellt perspektiv (se ”Rekommendation från styrelsen i MedHelp och fairness opinion” nedan).
Rekommendation från styrelsen i MedHelp och fairness opinion
Styrelsen i MedHelp har enhälligt rekommenderat aktieägarna i MedHelp att acceptera Erbjudandet baserat på, bland annat, ett värderingsutlåtande från Vator Securities AB (en s.k. fairness opinion), enligt vilket Erbjudandet är skäligt för MedHelps aktieägare ur ett finansiellt perspektiv.
Åtaganden att acceptera Erbjudandet
Budgivaren har erhållit åtaganden att acceptera Erbjudandet från följande aktieägare i MedHelp:
- Tobias Ekros[13], vars totala ägande uppgår till 1 279 414 aktier, motsvarande cirka 4,21 procent av de utestående aktierna och rösterna i MedHelp;
- Lars Roth[14], vars totala ägande uppgår till 549 534 aktier, motsvarande cirka 1,81 procent av de utestående aktierna och rösterna i MedHelp;
- Per Netzell[15], vars totala ägande uppgår till 340 794[16] aktier, motsvarande cirka 1,12 procent av de utestående aktierna och rösterna i MedHelp;
- Peter Wallin, vars totala ägande uppgår till 300 000 aktier, motsvarande cirka 0,99 procent av de utestående aktierna och rösterna i MedHelp; och
- Elisabeth Wicklin, vars totala ägande uppgår till 250 000 aktier, motsvarande cirka 0,82 procent av de utestående aktierna och rösterna i MedHelp.
Åtagandena att acceptera Erbjudandet är inte föremål för några villkor och gäller oavsett om en tredje part offentliggör ett konkurrerande offentligt uppköpserbjudande att förvärva samtliga aktier i MedHelp till ett pris per aktie som överstiger priset i Erbjudandet.
Budgivaren har således, genom åtaganden från aktieägare att acceptera Erbjudandet, säkrat accepter från aktieägare som representerar totalt 2 719 742 aktier, motsvarande cirka 8,94 procent av aktierna och rösterna i MedHelp.
Beskrivning av Roxellen BidCo och Konsortiet
Roxellen BidCo är ett svenskt privat aktiebolag med organisationsnummer 559538-7159 och säte i Stockholm. Roxellen BidCo ägs gemensamt av Konsortieparterna. MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB kommer, vid fullföljandet av Erbjudandet, att tillskjuta samtliga sina direkt och/eller indirekt ägda aktier i MedHelp till Roxellen BidCo. Roxellen BidCo bildades och registrerades hos Bolagsverket den 17 juli 2025. Roxellen BidCo har aldrig bedrivit och bedriver för närvarande inte någon verksamhet och dess enda affärsmässiga syfte är att lämna Erbjudandet.
Terveystalo Healthcare är Terveystalo-koncernens förvärvs- och holdingbolag för företagsförvärv som genomförs av koncernen och är ett indirekt helägt dotterbolag till Terveystalo. Terveystalo är Finlands största privata vårdgivare sett till omsättning och en av de ledande aktörerna inom företagshälsovård i Finland och Sverige. Terveystalo erbjuder omfattande primärvård, specialistvård och hälsotjänster för företag, privatpersoner och kunder inom den offentliga sektorn. Terveystalo har cirka 15 000 anställda. Terveystalo är noterat på Nasdaq Helsingfors och har huvudkontor i Helsingfors, Finland. Terveystalo äger inga aktier i MedHelp.
För mer information om Terveystalo, vänligen besök: www.terveystalo.com/sv.
MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB är ett svenskt privat aktiebolag med organisationsnummer 559120-1057 och säte i Enskede, Sverige. MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB är MedHelps största aktieägare och innehar 21 148 500 aktier i MedHelp, motsvarande cirka 69,5 procent av det totala antalet aktier och röster i MedHelp, per dagen för detta pressmeddelande.
Erbjudandets finansiering
Vederlaget som betalas i samband med Erbjudandet finansieras i sin helhet av medel som gjorts tillgängliga för Budgivaren genom ett kapitalåtagande (eng. equity commitment letter) utställt av Terveystalo Healthcare. MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB kommer, vid fullföljandet av Erbjudandet, att tillskjuta samtliga sina direkt och/eller indirekt ägda aktier i MedHelp till Roxellen BidCo. MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB kommer inte att bidra med någon kontantfinansiering av Erbjudandet.
Den ovan nämnda finansieringen kommer att ge Budgivaren tillräckliga likvida medel för att fullt ut täcka vederlaget som ska betalas för Erbjudandet och följaktligen är fullföljandet av Erbjudandet inte föremål för några finansieringsvillkor.
Due diligence och det Kommersiella Avtalet
Budgivaren har i samband med förberedelserna inför Erbjudandet genomfört en due diligence-granskning av MedHelp och har, i samband med due diligence-granskningen, erhållit preliminär finansiell information avseende MedHelps andra kvartal 2025. Terverystalo Healthcare har därutöver, parallellt med förberedelserna inför Erbjudandet och due diligence-granskningen genomförd av Budgivaren, förhandlat och kommer, idag, att ingå ett kommersiellt avtal med MedHelp (det ”Kommersiella Avtalet”). Varken Terveystalo Healthcares eller MedHelps skyldigheter enligt det Kommersiella Avtalet kommer att träda i kraft om inte och förrän Erbjudandet har fullföljts.
Den preliminära finansiella informationen avseende MedHelps andra kvartal 2025 och ytterligare information avseende det Kommersiella Avtalet kommer att offentliggöras av MedHelp i separata pressmeddelanden idag. Med undantag för sådan preliminär finansiell information avseende MedHelps andra kvartal 2025 och information om det Kommersiella Avtalet, har MedHelp bekräftat att varken Budgivaren eller Terveystalo Healthcare har fått tillgång till någon insiderinformation avseende MedHelp i samband med due diligence-granskningen eller förhandlingar av det Kommersiella Avtalet.
Villkor för Erbjudandets fullföljande
Fullföljande av Erbjudandet är villkorat av:
- att Erbjudandet accepteras i sådan utsträckning att Budgivaren blir ägare till aktier som representerar mer än 90 procent av det totala antalet aktier i MedHelp (efter full utspädning);
- att inte någon annan offentliggör ett erbjudande att förvärva aktier i MedHelp på villkor som för aktieägarna i MedHelp är mer förmånliga än de villkor som gäller enligt Erbjudandet;
- att, såvitt avser Erbjudandet och genomförandet av förvärvet av MedHelp, samtliga erforderliga godkännanden, tillstånd, beslut och andra åtgärder från myndigheter eller liknande, inklusive godkännanden från konkurrensmyndigheter och granskningsmyndigheter för utländska direktinvesteringar (”FDI”), erhålles, i varje enskilt fall på för Budgivaren acceptabla villkor;
- att varken Erbjudandet eller förvärvet av MedHelp helt eller delvis omöjliggörs eller försvåras av lagstiftning eller annan reglering, domstolsavgöranden, myndighetsbeslut eller motsvarande omständighet;
- att inga omständigheter har inträffat som väsentligt negativt påverkar, eller kan förväntas väsentligt negativa påverka, MedHelps finansiella ställning eller verksamhet, inklusive MedHelps försäljning, resultat, likviditet, soliditet, eget kapital eller tillgångar;
- att ingen information som offentliggjorts av MedHelp, eller på annat sätt gjorts tillgänglig för Budgivaren av MedHelp, är felaktig, ofullständig eller vilseledande, och att MedHelp har offentliggjort all information som ska ha offentliggjorts; och
- att MedHelp inte vidtar några åtgärder som är ägnade att försämra förutsättningarna för Erbjudandets lämnande eller genomförande.
Budgivaren förbehåller sig rätten att återkalla Erbjudandet för det fall att det står klart att något av ovanstående villkor inte har uppfyllts eller inte kan uppfyllas. Såvitt avser villkor (ii) – (vii) ovan får emellertid ett sådant återkallande av Erbjudandet endast ske om den bristande uppfyllelsen är av väsentlig betydelse för Budgivarens förvärv av MedHelp eller om det annars godkänns av Aktiemarknadsnämnden.
Budgivaren förbehåller sig rätten att helt eller delvis frånfalla ett, flera eller samtliga ovanstående villkor, inklusive att, såvitt avser villkor (i) ovan, att fullfölja Erbjudandet vid en lägre acceptnivå.
Preliminär tidplan[17]
| Offentliggörande av erbjudandehandling | Den 25 juli 2025 |
| Acceptperiod | Omkring den 28 juli 2025 – 1 september 2025 |
| Utbetalning av vederlag | Omkring den 5 september 2025 |
Som anges ovan är fullföljande av Erbjudandet bland annat villkorat av att, såvitt avser Erbjudandet och genomförandet av förvärvet av MedHelp, samtliga erforderliga godkännanden, tillstånd, beslut och andra åtgärder från myndigheter eller liknande, inklusive godkännanden från konkurrens- och FDI-myndigheter, erhålles, i varje enskilt fall på för Budgivaren acceptabla villkor. Sådana godkännanden, tillstånd, beslut och andra åtgärder förväntas ha erhållits vid utgången av acceptperioden för Erbjudandet.
Budgivaren förbehåller sig rätten att förkorta acceptfristen och tidigarelägga tidpunkten för utbetalning av vederlag samt att förlänga acceptfristen och senarelägga tidpunkten för utbetalning av vederlag i den utsträckning som är tillåtet enligt tillämpliga lagar och regler. Meddelande om sådan ändring av acceptfristen eller tidpunkten för utbetalning av vederlag kommer att offentliggöras av Budgivaren genom pressmeddelande i enlighet med tillämpliga lagar och regler.
Tvångsinlösenförfarande och avnotering
Om Budgivaren, i samband med Erbjudandet eller på annat sätt, förvärvar aktier motsvarande mer än 90 procent av det totala antalet aktier i MedHelp, avser Budgivaren att påkalla inlösen i enlighet med aktiebolagslagen (2005:551) i syfte att förvärva samtliga resterande aktier i MedHelp och verka för att MedHelps aktier avnoteras från Nasdaq First North Growth Market.
Tillämplig lag och tvister
Erbjudandet, liksom avtal som ingås mellan Budgivaren och MedHelps aktieägare med anledning av Erbjudandet ska regleras av och tolkas i enlighet med svensk rätt. Tvist rörande, eller som uppkommer i anslutning till Erbjudandet, ska avgöras exklusivt av svensk domstol, med Stockholms tingsrätt som första instans.
Takeover-reglerna och Aktiemarknadsnämndens besked om tolkning och tillämpning av Takeover-reglerna gäller för Erbjudandet.
Rådgivare
Budgivaren har i samband med Erbjudandet anlitat Danske Bank A/S, Finland Filial som finansiell rådgivare och White & Case som legal rådgivare. MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB har anlitat Setterwalls Advokatbyrå AB som legal rådgivare i samband med Erbjudandet.
Roxellen BidCo
Styrelsen
Informationen lämnades för offentliggörande den 25 juli 2025 kl. 07:30 (CEST).
Information om Erbjudandet:
Information om Erbjudandet finns på: www.medtech-offer.com.
För frågor, vänligen kontakta:
Terveystalo Media desk
+358 50 358 1170, viestinta@terveystalo.com
Mark Hauschildt, Roxellen BidCo
hauschildtmark@gmail.com
Viktig information
Detta pressmeddelande har offentliggjorts på svenska och engelska. Vid en eventuell avvikelse mellan språkversionerna ska den svenskspråkiga versionen äga företräde.
Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande, vare sig direkt eller indirekt, i Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Singapore, Sydafrika eller USA, eller i andra jurisdiktioner där ett erbjudande enligt lagar och förordningar i sådana relevanta jurisdiktioner skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag (de ”Begränsade Jurisdiktionerna”).
Offentliggörandet, publicering eller distribution av detta pressmeddelande inom eller till andra jurisdiktioner än Sverige kan vara begränsat enligt lag varför personer som omfattas av lagstiftningen i andra jurisdiktioner än Sverige ska informera sig om, och följa alla tillämpliga krav. I synnerhet kan möjligheten att acceptera Erbjudandet för personer som inte är bosatta i Sverige påverkas av lagstiftningen i den relevanta jurisdiktion inom vilken de befinner sig i. Underlåtenhet att följa gällande begränsningar kan utgöra en överträdelse av värdepapperslagstiftningen i sådan jurisdiktion. I den utsträckning det är tillåtet enligt tillämplig lag, friskriver sig bolagen och personerna involverade i Erbjudandet från ansvar eller skadeståndsskyldighet för överträdelse av sådan begränsning gjord av någon person.
Detta pressmeddelande har upprättats i syfte att efterleva svensk lag, Takeover-reglerna och Aktiemarknadsnämndens uttalanden avseende tolkning och tillämpning av Takeover-reglerna och informationen som offentliggörs kanske inte är densamma som den som offentliggjorts om detta pressmeddelande hade upprättats i enlighet med lagstiftningen i andra jurisdiktioner än Sverige.
Om inte annat beslutas av Budgivaren eller krävs enligt svensk lag, Takeover-reglerna och Aktiemarknadsnämndens uttalanden angående tolkning och tillämpning av Takeover-reglerna, samt är tillåtet enligt tillämplig lag och reglering, kommer inte Erbjudandet göras tillgängligt, direkt eller indirekt, i, till eller från en Begränsad Jurisdiktion eller någon annan jurisdiktion där detta skulle utgöra en överträdelse av lagstiftningen i den jurisdiktionen och ingen person får acceptera Erbjudandet genom något kommunikationsmedel (inklusive, men inte begränsat till, fax, e-post eller annan elektronisk överföring, telex eller telefon) som används vid mellanstatlig eller utländsk handel av någon anläggning i en nationell, statlig eller annan börs eller handelsplats i någon Begränsad Jurisdiktion eller någon annan jurisdiktion där detta skulle utgöra en överträdelse av lagstiftningen i den jurisdiktionen och Erbjudandet kanske inte kan accepteras på något sådant sätt eller med något sådant kommunikationsmedel. Följaktligen kommer inte kopior av detta pressmeddelande eller annan formell dokumentation hänförlig till Erbjudandet att, och får inte, direkt eller indirekt, skickas eller på annat sätt spridas eller vidarebefordras i, till eller från någon Begränsad Jurisdiktion eller någon annan jurisdiktion där detta skulle utgöra en överträdelse av lagstiftningen i den jurisdiktionen och personer som tar emot sådan dokumentation (inklusive förvaringsinstitut, ombud och förvaltare) får inte skicka eller på annat sätt spridas eller vidarebefordras i, till eller från dem till eller från någon Begränsad Jurisdiktion eller någon jurisdiktion där detta skulle utgöra en överträdelse av lagstiftningen i den jurisdiktionen.
Tillgängligheten av Erbjudandet till aktieägarna i MedHelp som inte är bosatta och medborgare i Sverige kan påverkas av lagstiftningen i relevanta jurisdiktioner där de befinner sig i, eller som de är medborgare i. Personer som inte är bosatta eller medborgare i Sverige bör informera sig om och iaktta tillämpliga legala eller regulatoriska krav i deras jurisdiktion.
Erbjudandet, den information samt dokumentation som tillgängliggörs genom detta pressmeddelande har inte upprättats av, och inte godkänts av en ”authorised person” som avses i bestämmelse 21 i UK Financial Services and Markets Act 2000 (”FSMA”). Den information och de dokument som tillgängliggörs genom detta pressmeddelande får följaktligen inte distribueras i, eller vidarebefordras till, allmänheten i Storbritannien, om inte ett undantag är tillämpligt. Spridning av information och dokument som tillgängliggörs genom detta pressmeddelande är undantagna från restriktionerna för finansiell marknadsföring i bestämmelse 21 FSMA på grundval av att det är ett meddelande från eller på uppdrag av en juridisk person som hänför sig till en transaktion om förvärv av daglig kontroll av den juridiska personens verksamhet; eller för att förvärva 50 procent eller mer av aktier med rösträtt i en juridisk person, i enlighet med artikel 62 i UK Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005.
Uttalanden i detta pressmeddelande som rör framtida förhållanden eller omständigheter, däribland information om framtida resultat, tillväxt och andra utvecklingsprognoser samt underliggande antaganden, uttalanden om planer, mål, avsikter och förväntningar avseende framtida finansiella resultat, händelser, verksamheter, tjänster, produktutveckling samt potential och andra effekter av Erbjudandet, utgör framtidsinriktad information. Sådan information kan exempelvis kännetecknas av att den innehåller orden ”bedöms”, ”avses”, ”förväntas”, ”tros”, ”uppskattar”, ”planerar”, ”kommer bli” eller liknande uttryck. Framtidsinriktad information är, till sin natur, föremål för risker och osäkerhetsmoment eftersom den avser förhållanden och är beroende av omständigheter som inträffar i framtiden. På grund av flera faktorer, vilka i stor utsträckning ligger utom Budgivarens kontroll, kan det inte garanteras att framtida förhållanden inte väsentligen avviker från vad som uttryckts eller antytts eller projicerats genom den framtidsinriktade informationen. Framtidsinriktad information förekommer på ett antal platser i detta pressmeddelande och den information som införlivas i detta pressmeddelande genom hänvisning och kan innefatta uttalanden avseende avsikter, uppfattningar och nuvarande förväntningar hos Budgivaren eller MedHelp, avseende, bland annat: (i) framtida investeringar, kostnader, intäkter, resultat, synergier, ekonomiska resultat, skuldsättning, finansiell ställning, utdelningspolicy, förluster och framtidsutsikter, (ii) verksamhets- och ledningsstrategi, expansion och tillväxt av Budgivarens eller MedHelps affärsverksamhet och potentiella synergier till följd av Erbjudandet, och (iii) effekter av statlig reglering och branschförändringar som påverkar Budgivarens eller MedHelps verksamhet. All sådan framtidsinriktad information gäller endast för den dag den offentliggörs. Budgivaren avsäger sig uttryckligen varje skyldighet eller åtagande att offentliggöra uppdateringar eller revideringar av någon framåtriktad information i detta pressmeddelande för att reflektera förändrade förväntningar eller förändringar i händelser, förhållanden eller omständigheter på vilka sådan information är baserad, förutom i enlighet med Takeover-reglerna eller gällande lagar och bestämmelser. Läsaren bör dock beakta eventuella ytterligare information som Budgivaren eller MedHelp offentliggör eller kan komma att offentliggöra.
[1] Terveystalo Healthcare Oy är ett finskt aktiebolag med organisationsnummer 1706599-4 och säte i Helsingfors, Finland.
[2] Terveystalo Plc är ett finskt publikt aktiebolag med organisationsnummer 2575979-3 och säte i Helsingfors, Finland.
[3] MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB är ett svenskt privat aktiebolag med organisationsnummer 559120-1057 och säte i Enskede, Sverige.
[4] Under namnändring från Goldcup 37953 AB.
[5] Exklusive 21 148 500 aktier som innehas av MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB.
[6] Källa för MedHelps aktiekurser: Nasdaq First North Growth Market.
[7] Ägandet avser direkt och indirekt innehav i Bolaget via Meddet AB.
[8] Ägandet avser indirekt innehav i Bolaget via Q Industries Lars Roth AB.
[9] Ägandet avser indirekt innehav i Bolaget via P.Netzell Konsult & Investering AB.
[10] Källa för MedHelps aktiekurser: Nasdaq First North Growth Market.
[11] Exklusive 21 148 500 aktier som innehas av MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB.
[12] MH Sjukvårdsrådgivning Holding AB är helägt av Mark Hauschildt.
[13] Ägandet avser direkt och indirekt innehav i Bolaget via Meddet AB.
[14] Ägandet avser indirekt innehav i Bolaget via Q Industries Lars Roth AB.
[15] Ägandet avser indirekt innehav i Bolaget via P.Netzell Konsult & Investering AB.
[16] Exklusive 28 000 aktier som innehas av närstående till Per Netzell.
[17] Samtliga datum är preliminära och kan komma att ändras.