Den globala IPO-marknaden stärktes under andra kvartalet 2026 med både fler börsnoteringar och kraftigt ökat kapital, visar EY Global IPO Trends för 2026. Globalt genomfördes 273 noteringar, jämfört med 248 under motsvarande kvartal 2025, samtidigt som transaktionsvärdet steg till 151 miljarder USD – mer än fyra gånger högre än året innan. Utvecklingen drevs till stor del av SpaceX rekordnotering på Nasdaq US, vilket bidrog till att kapitalet koncentrerades till ett fåtal mycket stora affärer. Samtidigt visade Norden styrka och stod för sex av de tio största börsnoteringarna i Europa under kvartalet.
Kapitalet samlas i allt färre men allt större affärer. SpaceX ensam stod för närmare hälften av allt IPO-kapital globalt hittills i år, och för mer kapital än övriga börsnoteringar tillsammans under andra kvartalet. De stora noteringarna drar till sig merparten av investerarnas kapital och uppmärksamhet, och påverkar när andra bolag väljer att gå till börsen. Efterfrågan är störst inom teknik- och AI-relaterade sektorer (halvledare, energi, datacenter och robotik) där investerare framför allt söker bolag som omsätter AI i faktiska intäkter. Samtidigt återvänder riskkapital- och private equity-ägare till börsen som en väg ut ur sina innehav, i takt med att nynoterade aktier utvecklats väl. Sammantaget pekar det mot ett år som kan bli ett av de starkaste någonsin sett till rest kapital. Samtidigt är kapitalökningen betydligt större än ökningen i antalet noteringar, vilket visar hur värdet koncentreras till ett fåtal mycket stora affärer.
Norden stärker sin position på Europas IPO-marknad
I kontexten av en europeisk IPO-marknad som trappar upp takten under andra kvartalet stod sig Norden särskilt väl. I Norden genomfördes tio börsnoteringar under kvartalet, klart fler än de sex noteringar som genomfördes under motsvarande kvartal 2025. Samtidigt som det samlade transaktionsvärdet steg till omkring 1,3 miljarder USD, en ökning med cirka 60 procent jämfört med samma period föregående år. Europa som helhet stannade samtidigt på 25 noteringar och 2,7 miljarder USD, varav Norden alltså står för 40 procent av noteringarna och nästan hälften av transaktionsvärdet. Svenska teknikbolag stod för en stor del av den nordiska aktiviteten. Mätt i rest kapital blev Silex Microsystems den tredje största börsnoteringen i hela Europa under kvartalet med 215,7 miljoner USD på Nasdaq Stockholm, och nordiska IPO:er stod i sin tur för sex av de tio största noteringarna i Europa.
– Första halvåret är godkänt för Stockholm. Svenska teknikbolag står sig väl, och Silex är ett bra exempel på det. Vi ska inte vänta oss noteringar under året i storleksordningen Verisure, men börsintroduktioner i storleksnivå med Silex är fullt möjliga framåt. Det viktigaste för ett bolag är att ta sig hela vägen till börsen, att aktien sedan stiger är ett välkommet plus, säger Andreas Dalhäll, partner och IPO Leader för EY i Norden och Sverige.
IPO-klimatet är regionalt – USA och Östasien driver utvecklingen
Skillnaderna mellan regionerna är stora, och det finns inte längre ett gemensamt globalt noteringsklimat, utan snarare flera. USA drog merparten av kapitalet med 117,6 miljarder USD under kvartalet, till stor del genom SpaceX, trots att antalet noteringar stannade på 45. Greater China (Kina och Hongkong) genomförde 93 noteringar till ett värde av drygt 24,5 miljarder USD, uppburet av djup inhemsk likviditet och internationellt kapital som ger ett skydd mot de yttre chocker som drabbat andra marknader. Hongkong har hittills i år tagit in omkring 26,8 miljarder USD. Det motsvarar cirka 14 procent av det globala IPO-kapitalet hittills under 2026, och kombinerar därmed hög aktivitet med stort kapital, ett tecken på återhämtning efter flera svaga år. Indien har flest noteringar i världen med 102 hittills i år, men står ändå för bara omkring 2 procent av det samlade kapitalet. Mellanöstern föll däremot kraftigt till följd av konflikten i regionen, med nedgångar på omkring 80 procent i antal noteringar och nära 90 procent i kapital under första halvåret 2026, även om försvarssektorn höll emot.
– Den amerikanska teknikmarknadens försprång är svår att komma i kapp. Skillnaden mellan USA och Europa är svindlande, även när vi räknar bort SpaceX. Det som fungerar i USA är teknik i kombination med fysisk verksamhet, man åker till rymden, bygger nya fabriker eller utvecklar banbrytande typer av reaktorer. Den kombinationen har vi ännu inte sett på noteringsscenen i Europa, och det kräver både lättare regelverk och ett större europeiskt självförtroende, säger Andreas Dalhäll.
Om EY Global IPO Trends
Rapporten för Q2 2026 är baserad på genomförda IPO:er mellan 1 april och 30 juni 2026. Q2 2025 avser genomförda IPO:er under samma period föregående år. När vi refererar till 2025 syftar det på helåret, det vill säga genomförda IPO:er mellan 1 januari och 31 december 2025. Samtliga data har hämtats från Dealogic, Mergermarket, PitchBook, S&P Capital IQ, AlphaSense samt EY:s egna analyser om inte annat anges. Mer information finns på ey.com/ipo/trends
För mer information kontakta:
Stina Gustafsson, PR-chef, EY i Sverige, 073-355 06 31, stina.gustafsson@se.ey.com
Om EY
På EY arbetar vi varje dag för att uppfylla vårt syfte Building a better working world. Vi skapar värde för kunder, medarbetare, samhälle och världen i stort, samtidigt som vi bygger förtroende på finansmarknaderna. Med stöd av data, AI och annan avancerad teknik hjälper vi våra kunder att hitta lösningar på dagens och morgondagens mest angelägna frågor. Vi arbetar med ett brett utbud av tjänster inom revision, redovisning, affärsrådgivning, skatt, strategi och transaktioner. Genom att dra nytta av branschinsikter, ett globalt nätverk och samarbete inom olika ekosystem kan vi erbjuda tjänster i fler än 150 länder.
All in to shape the future with confidence.
EY syftar på den globala organisationen och kan referera till ett eller flera av medlemsföretagen inom Ernst & Young Global Limited som vart och ett är en separat juridisk enhet. Ernst & Young Global Limited, ett bolag registrerat i Storbritannien, tillhandahåller inte tjänster till kunder. Information om hur EY samlar och använder persondata och en beskrivning av vilka rättigheter individer har enligt dataskyddslagen finns på ey.com/privacy. Medlemsföretag inom EY tillhandahåller inte juridiska tjänster där det inte är förenligt med lokal lagstiftning. För mer information om vår organisation, besök gärna ey.com/se.
