Achilles Capital AB (publ.) ökar sitt ägande i PolarCool genom förvärv av 100 000 aktier

Medicinteknikbolaget PolarCool AB (publ.) meddelar att bolaget Achilles Capital AB köpt ytterligare 100 000 aktier vilket motsvarar ca 1% av bolaget. Efter transaktionen äger Achilles Capital ca 26,5% av aktierna i PolarCool.

PolarCools VD Erik Andersson kommenterar:

-Vi är mycket glada över att storägaren Achilles Capital väljer att köpa ytterligare 100 000 aktier och därmed ökar sitt ägande i bolaget. Det är ett tydligt kvitto på deras starka förtroende för det vi gör och att de ser bolagets stora potential, inte minst i Nordamerika.

r mer information

Erik Andersson –  VD PolarCool AB (publ.)                                     
+46 – 738 60 57 00                                                                             
E-mail:
erik.andersson@polarcool.se

Om PolarCool AB (publ.)

PolarCool AB (publ.) är ett medicinteknikföretag som utvecklar, marknadsför och säljer produkter inom idrottsmedicin. Bolaget fokuserar på behandling av hjärnskakning och upprepade huvudkollisioner med bolagets huvudprodukt hjärnskakningsbehandlingen PolarCap®. Aktien är noterad på Spotlight Stock Market och har sitt säte i Lund.

Fler artiklar om PolarCool