Vidare information kring avnotering av aktie från Spotlight

Såsom pressmeddelandes den 30 mars kommer PharmaLundensis huvudägare VD Staffan Skogvall att föreslå att våren årsstämma beslutar om att avnotera bolaget från Spotlight Stock Market. Skälet är att svensk aktiemarknad idag värderar forskningsbolag mycket lågt i förhållande till andra länder. För att undvika att en låg svensk värdering “smittarvärderingsdiskussioner med utländska investerare är det lämpligt att helt frigöra aktien från den svenska marknaden. Efter avnoteringsbeslutet kommer handel att fortgå i ytterligare ca 3 månader innan avnoteringen genomförs. Ingen organiserad handel kommer därefter att ske (till exempel genom inofficiell gråhandel) eftersom detta skulle undergräva syftet att frigöra aktien från den svenska marknaden.

Efter avnoteringen så kommer PharmaLundensis aktie att ligga tyst i ägarnas depåer och vänta. Kanske gör vi någon nyemission till befintliga ägare för att hålla igång företaget tills dess att vi hittat någon lämplig internationell investerare. Det är fullt möjligt att genomföra nyemissioner även om aktien är onoterad. Om aktien ligger i en ISK eller en kapitalförsäkring kommer den antagligen flyttas till en depå eftersom onoterade aktie brukar inte få ligga i ISK/kapitalförsäkring.

När våra kliniska studier på KOL, kroniskt trötthetssyndrom och svår depression blivit färdiga med positiva resultat, komer det sannolikt leda till ett enormt intresse för PharmaLundensis. Då kan det bli naturligt att notera aktien på en större marknadsplats, till exempel i USA. Ett annat alternativ skulle kunna vara att något storföretag lägger ett attraktivt bud och köper upp hela bolaget. Det kan även finnas fler alternativ.

Jag ser framför mig många intressanta möjligheter för PharmaLundensis aktieägare!

Med vänliga hälsningar

Staffan Skogvall, VD